Popis atrakcie

Maličká obec Lišov neďaleko Dudiniec je opradená históriou a v posledných rokoch začína čoraz viac zaujímať turistov. Za dedinkou, na rozľahlej lúke sú v skale vytesané obydlia. Z poľnej cestičky ako prvé uvidíte veľké otvory týchto skalných obydlí, no pravá krása sa ukrýva vo vnútri.

V skalnom obydlí nachádza izba bez okien so zadymenou tmavou dierou presekanou z podzemia až na povrch, ktorá kedysi bola kuchyňou. Len pár krokov ďalej je maličká spálňa s posteľou aj nočným stolíkom, ktoré sú tiež vytesané priamo do skalného masívu.

Obdivuhodná je aj obrovská miestnosť, ponorená do nepreniknuteľnej tmy, široká asi 5 a dlhá zhruba 30 metrov. Skalné dutiny a jaskyne v tunajších pieskovcových, tufových a tufitových skalách sa v roku 1554 stali útočiskom obyvateľov, ktorí sa tu skryli pred Turcami.

Ďalšie skalné obydlie sa nachádza na opačnej strane dedinky. Je o niečo väčšie, má tiež viacero menších i väčších miestností a jeho priečelie zdobia pozostatky zatiaľ neznámeho nápisu.

Skalné obydlia sú dnes zvonka porastené zeleňou a niektoré časti sú zasypané, no svojho tajuplného ducha a historickú tvár nestratili. V dedinke Lišov sú aj menšie skalné domy, ktoré si ľudia časom upravili a v súčasnosti slúžia ako vínne pivnice.

Môže sa Vám hodiť ponuka na Hauzi: ubytovanie Lišov
Mapa
Turistická mapa (GPS 48.23232, 18.85975)
Google mapy (navigácia)
Nie sú žiadne komentáre. Môžete pridať komentár alebo nahrať fotografie tejto atrakcie.
Ubytovanie
Booking.com

Najbližšie tipy na výlet v okolí Skalné obydlia

6.7 km
Tesárske Dúpence
Iné atrakcie

Krupinská planina je lokalitou ako stvorenou pre dobrodruhov. Okrem prekrásnej panenskej prírody, majestátnych vrchov, rozmanitej fauny a flóry, tu nájdete aj unikátne pr...

Hontianske Tesáre
7.0 km
Pamiatková rezervácia Sebechleby
Múzeá a história

V prekrásnej a pokojnej lokalite na okraji Štiavnických vrchov leží vinohradnícka osada zapísaná do zoznamu Pamiatkových rezervácií ľudovej architektúry na Slovensku.

V...

Sebechleby
7.0 km
Tesárska roklina
Turistika

Krupinská planina je lokalitou ako stvorenou pre dobrodruhov. Okrem prekrásnej panenskej prírody, majestátnych vrchov, rozmanitej fauny a flóry tu nájdete aj unikátne prí...

Hontianske Tesáre
7.2 km
Ochutnívka vína v historickej jaskynnej pivnici
Iné atrakcie

Zažite jedinečnú a neopakovateľnú atmosféru čarovnej vínnej pivnice ručne tesanej v tufovej skale a krásneho prostredia vsadeného do prírodnej scenérie skál a divokej prí...

Hontianske Moravce
7.4 km
Kúpalisko Dudinka
Kúpanie

K letu neodmysliteľne patrí voda, plávania, kúpanie, slnenie a relax. Takúto pravú letnú pohodu nájdete na termálnom kúpalisku Dudinka v kúpeľnom meste Dudince.

Kúpalisk...

Dudince
7.4 km
Kúpele Dudince - Wellnea
Kúpanie

Ak si potrebujete oddýchnuť, načerpať nové sily a zároveň chcete spraviť aj niečo prospešné pre svoje zdravie, navštívte kúpeľné mesto Dudince.

Kúpeľná liečba v kúpeľoch...

Dudince
7.4 km
Dudinské travertíny
Iné atrakcie

Slovensko je bohatou krajinou na prírodné unikáty. Jedným z nich sú aj Dudinské travertíny. Predstavujú chránený prírodný útvar, ktorý sa nachádza v parku v kúpeľnom areá...

Dudince
7.6 km
Rímske kúpele
Zrúcaniny

Dudince - kúpeľné mestečko, ktoré každoročne vyhľadávajú ľudia pre liečivú vodu, wellness a relax. No nájdu sa aj takí, ktorí radi objavujú prírodné či historické unikáty...

Dudince